Her şey bir kahve çekirdeği ile başladı!

Categories: Uncategorized

pouring_coffee

1996 yılına Amerıka’da bir pizza dükkanı olarak başlayan maceramız, dünya mutfağının lezzetlerinide bünyesine dahil ederek bir lezzet festivaline dönüştürmesinin ardından yemeğin üzerine bir kahve olmadan olmaz dedik ve kahve çekirdeklerinden Coffee Mode markasını yarattık.

İşe ilk olarak kahvenin bilmediğimiz, bizde hissettirmediği anlamlarını öğrenmeye çalışarak başladık. Kahvenin, kahve ağacının ilk bulunduğu yer olan Habeşistan’ın Kaffa yöresinin Arapça karşılığı “qahwah ” olduğunu, Arapların bugün bilinen kahveyi henüz tanımıyorken kelime keyif veren içki, şarap anlamında kullanmaktaymış. Bugünkü anlamını 14. yüzyılda kazanmaya başlamış ve Türkçe’de ”Kahve” olarak kullanılmaya başlanmış.

Sonra kahve ağacı ile tanıştık. Çiçekleri beyaz ve sanki yasemin çiçeği kadar hoş kokulu, kirazı andıran kırmızı
meyvesinin içinde iki çekirdeği olup, dikildikten yaklaşık 3 yıl sonra meyve vermeye başlıyor ve 30-40 yıl boyunca aralıksız meyve veren bu ağaç meğer nemli ortamı sevip, düzenli yağışın olduğu tropik bölgelerde yetiştirilip, pek çok yetişen türü olmasına rağmen yalnızca coffea arabica ve coffea robusta adındaki türlerinin tarımı yapılmaktaymış.

Kahvenin anavatanı Etiyopya olsada, ilk olarak Yemen’de işlenip, içilmeye başlanmış.

Kahve tarımı aynı cins kahvelerden de yapılsa yetiştikleri bölgenin toprak, iklim yapısı ve o bölgedeki geleneklerden gelen işleme yöntemlerine göre değişiklik gösterebilirler. Eee madem her şey bir kahve çekirdeği ile başladı dedik sıklıkla tercih edilen yöresel kahveleri sizlerle buluşturmak için menümüze taşıdık. Yöresel kahvelerimizde; damakta biraktığı tat, renk gibi kahvenin harmanının bozulmaması için Sifon Demleme yöntemi tercih edilmektedir.

Colombia Supremo Kahve : Orta Amerika, Kolombiya bölgesinde yetişir. Orta sertlikte bu kahve çekirdeğinin, kakao aromasına yakın bir tadı vardır.

El Salvador Kahve: Orta Amerika, El Salvador bölgesinde yetişir. Yoğun aroma ve hafif asidite olarak tanımlanan bir kahve çeşidi olarak sınıflandırılır.

Sumatran Kahve: Düşük asit dengesine sahip Endonezya kahvesi. İsli kokusu ve ve topraksı karamelimsi tadlarıyla meşhurdur.

Honduras Kahve: Orta Amerika’nın en çok tercih edilen kahveleri arasında yer almaktadır. Orta sertlikte bir kahve olup, meyve aromalı bir tat bırakır.

Etiyopya Kahve: Yoğun egzotik meyveler ve turunç tatları içeren Etiyopya kahvesi dünya üzerinde en çok tercih edilen kahve çeşididir.

Brezilya Kahve: Tarcın, meyvemsi aromaları tercih edecekler için yumuşak içimli bir kahve çeşididir.

Bir fincan keyif buyurmaz mıydınız?

Author: coffeemode